به گزارش پرستوها،

 محمدرضا حیدری، شامگاه چهارشنبه با حضور در برنامه تلویزیونی «اشاره» سیمای خراسان رضوی به تشریح رویکرد و برنامه‌های پنجمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد پرداخت.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به وسعت بافت فرسوده شهر مشهد گفت: در حوزه نوسازی بافت‌های فرسوده نیازمند تغییر رویکرد هستیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه به لحاظ مقیاس در شهر مشهد، ۲۲۰۰ هکتار بافت فرسوده وجود دارد، بیان کرد: بافت اطراف حرم مطهر دغدغه جدی مردم و زائران به شمار می‌رود، به همین دلیل پیگیری جدی این موضوع در دستور کار قرار دارد.

حیدری با تأکید بر لزوم بازنگری در این طرح، عنوان کرد: متاسفانه طرحی که اخیرا ابلاغ شده اشکالات متعددی دارد اما نسخه‌ای که پیچیده شده شفا‌بخش نیست و در توسعه منطقه مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد.

وی همچنین ابراز داشت: از ظرفیت‌هایی که دولت بویژه وزارت مسکن، راه و شهرسازی در برنامه دولت دوازدهم پیش بینی کرده است، برای کمک به بافت‌ فرسوده استفاده خواهیم کرد تا تحرک لازم در این بخش اتفاق بیفتد.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد همچنین با بیان اینکه نیازمند احداث حدود ۶۰۰۰ پارکینگ در شهر هستیم، عنوان کرد: ساماندهی پارکینگ‌های خطی در سطح مشهد در دستور کار قرار دارد.

وی با بیان اینکه توسعه الیت به خیابان‌های فرعی، موجب نارضایتی مردم شده است، اضافه کرد: بازنگری در موضوع الیت یکی از برنامه‌های شورای پنجم است چراکه در صورت بی‌توجهی به این موضوع، شهروندان با مشکلات جدی‌تری مواجه خواهند شد.

حیدری با اشاره به اهمیت مدیریت یکپارچه شهری، ابراز داشت: براساس قانون اساسی، شورای اسلامی شهر، شورای شهر است نه شورای شهرداری اما به دلیل اینکه در حوزه قوانین واختیارات شورای شهر هنوز موضوع مدیریت واحد شهری دقیقا روشن نیست شورا در ادوار مختلف به شورای شهرداری تقلیل پیدا کرده است.

وی در همین زمینه گفت: طی ۲۰ سال گذشته در حوزه مدیریت واحد شهری هیچ توفیقی نداشته ایم، خوشبختانه اکنون لایحه مدیریت واحد شهری در مجلس در حال پیگیری است اما تا حصول نتیجه به دنبال ایجاد مدیریت هماهنگ شهری، هم‌افزایی میان دستگاه‌ها و تجمیع ظرفیت‌های خوبی که در شهر وجود دارد، هستیم.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد در ادامه با بیان اینکه سامانه شورایاوران برای بهره‌مندی از نقطه‌نظرات مردم و نخبگان درباره طرح ها و لوایح راه‌اندازی شده است، اضافه کرد: یقینا از تجارب شهرداران و اعضای شورای شهر ادوار گذشته برای بالا بردن پشتوانه تصمیمات شورا بهره‌مند خواهیم شد.

وی تأکید کرد: همچنین با شبکه‌های دانشگاهی استان، مراکز پژوهشی حوزوی و جهاد دانشگاهی نیز ارتباطات و تفاهماتی خواهیم داشت.

حیدری در رابطه با تشکیل کمیسیون ویژه احیای طوس نیز  اشاره کرد: علی‌رغم گذشت ۲۰ سال از فرمان رهبر معظم انقلاب مبنی بر احیای طوس، هنوز اقدام درخور توجهی در این منطقه صورت نگرفته است.

وی افزود: در شورای پنجم بطور ویژه روی طوس تمرکز کرده و از ظرفیت همه دستگاه‌ها، نخبگان و علاقه‌مندان به فردوسی بزرگ در سراسر کشور و جهان استفاده خواهیم کرد.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه طوس یک قطب گردشگری و فرهنگی و تاریخی به شمار می‌رود، متذکر شد: احیای طوس می‌تواند به افزایش ماندگاری زائر در مشهد کمک کرده و این منطقه را به یک مرکز برگزاری رویدادهای فرهنگی و ادبی در کشور و جذب توریست در آسیای میانه تبدیل کند.

وی همچنین تأکید کرد: یکی از دغدغه‌های جدی در حوزه مدیریت شهری بحث تأمین منابع پایدار برای شهر است، متاسفانه شهرداری‌های تمام کلانشهرها اکنون با یک بحران جدی مواجه‌اند زیرا در سنوات گذشته علی‌رغم اهمیت این مسأله برای تأمین منابع پایدار فکر اساسی نشده است.

حیدری یادآور شد: ۷۰ درصد منابع شهرداری‌ها ناشی از تخلفات ساختمانی و فروش تراکم است و اکنون که در حوزه صنعت ساختمان با رکود مواجه شده‌ایم، این منابع افول کرده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه تلاش می‌کنیم طی چهار ماه آینده رویدادهای فرهنگی را در سطح شهر مشهد اجرا کنیم، گفت: خوشبختانه مقدماتی فراهم شده است که به عنوان مثال در آذرماه جشنواره فیلم رشد برگزار شود.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد همچنین افزود: در زمینه رویداد مشهد ۲۰۱۷ نیز تلاش‌هایی انجام و موفقیت‌هایی حاصل شده است اما در برخی اهداف نیز توفیقی نداشته‌ایم.

وی همچنین با اشاره به برنامه‌های شورای پنجم در حوزه ورزش، ابراز داشت: یکی از حوزه‌هایی که می‌تواند به توسعه شادی و نشاط در شهر کمک کند، توسعه ورزش همگانی و قهرمانی است.

حیدری توسعه ورزش قهرمانی را یکی از عوامل هویت‌بخش در شهر دانست و ابراز امیدواری کرد شهرداری علی‌رغم محدودیت منابع مالی در حد مقدورات خود در حوزه ایجاد سخت‌افزار و امکانات ورزشی،  به این بخش کمک کند.

Print Friendly, PDF & Email
انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد