به گزارش پرستوها،

حجت‌الاسلام حسن سیدآبادی ظهر امروز در نشست خبری به مناسبت هفته قوه قضائیه که در محل دادگستری کل برگزار شد، با اشاره به سالگرد شهادت شهید بهشتی گفت: ایشان شهید فقیهی است که به تعبیر امام به تنهایی یک امت برای ملت و جامع‌الاطرافی بود که مظلوم واقع شد.

وی با اشاره به اینکه در حوزه دادگاه‌های عمومی و انقلاب پنج نوع دادگاه فعالیت می‌کند، افزود: دادگاه‌های کیفری با پنج شعبه که به جرائم خاص رسیدگی می‌کنند، دادگاه‌های کیفری درجه دو که با ۴۲ شعبه به جرائمی مثل سرقت،نزاع دسته جمعی و خیانت در امانت و تخلفات راهنمایی رانندگی رسیدگی می‌کنند، دادگاه‌های خانواده با ۲۸ شعبه است که به دعاوی خاص خانوادگی رسیدگی می‌کند، دادگاه‌های حقوقی و مالی با ۳۷شعبه دادگاه‌های حقوقی و مالی، دادگاه های عمومی با ۸ شعبه، دادگاه های اجرای احکام مدنی با ۱۷ شعبه، وجود دارند.

رئیس دادگاه‌های انقلاب و عمومی مشهد با بیان اینکه در سال گذشته ۱۹۰ هزار و ۳۲۹۹ پرونده وارد شدند، تصریح کرد: در عین حال  ۱۹۷ هزار و ۱۵۸ پرونده مختومه شده است که ۲۹ درصد موجودی پرونده‌ها کاسته شده است.

سیدآبادی تصریح کرد: از بین ۱۹۰ هزار پرونده ، ۱۶۶ هزار پرونده مربوط به راهنمایی و رانندگی است و اگر این امر بین مردم فرهنگ‌سازی شود ۱۳ درصد از پرونده‌ها کاسته می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در سه ماهه نخست  سال گذشته ۲ هزار و ۶۶۷  پرونده و در سه ماهه اول امسال ۲ هزار و ۲۷۳۳ پرونده طلاق به محاکم عمومی و انقلاب وارد شده است.

رئیس‌کل محاکم عمومی و انقلاب مشهد با بیان اینکه در سال گذشته شش شعبه به دادگاه‌های استان تصریح کرد: در سال گذشته شش شعبه به دادگاه‌های مشهد اضافه شد که ۳ شعبه حقوقی، ۲ شعبه خانواده و ۱ شعبه کیفری درجه دو اضافه شده است.

سیدآبادی با اشاره به ایجاد مرکز صیانت از خانواده گفت: افراد متقاضی طلاق در مرکزی به نام مشاوره قبل از طلاق ارشاد می‌شوند که این مرکز علاوه بر اینکه موجب جلوگیری از رشد ۱۲ درصدی طلاق شد، موجب رشد منفی طلاق نیز شده است که نسبت به سال گذشته آمار طلاق ۱۱ درصد کم شده است و در سه ماهه اول امسال نیز ۱۵درصد کاهش داشته است.

وی با بیان اینکه زمان رسیدگی پرونده ها از ۶۴ روز به ۶۰ روز رسیده است، گفت: در شش ماهه سال گذشته هر شعب ۶۲۰ پرونده وجود داشته است اما امسال این تعداد به ۵۴۸ پرونده رسیده است و تلاش می‌کنیم تا موجودی شعب را به ۱۲۰ پرونده برسانیم.

رئیس‌کل محاکم عمومی و انقلاب مشهد با بیان اینکه دادگاه‌های خانواده سازش محور و قضا زدایی است، تصریح کرد: با اقدامات مناسب حدود ۷ هزار پرونده خانواده را کاهش دادیم.

Print Friendly, PDF & Email
انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد