به گزارش پرستوها،

مجتبی مزروعی روز دوشنبه در آیین تودیع و معارفه مدیران جهاد کشاورزی تربت حیدریه افزود: قرار است عمده این رقم را به یارانه تبدیل شده و در ۲ ماه آینده به عنوان تسهیلات یارانه دار بین متقاضیان توزیع شود. 
وی با بیان اینکه امسال ۷۸۰ میلیارد ریال به نوسازی ماشین آلات کشاورزی اختصاص یافته، گفت: همچنین ۲ هزار کیلومتر عملیات لوله گذاری برای اجرای شیوه های نوین آبیاری در دست اجرا داریم که به ارتقای بهره وری کمک می کند.
مزروعی با بیان اینکه اعتبارات بلاعوض آبیاری تحت فشار و کم فشار استان در سال جاری به ۲ هزار و ۷۲۰ میلیارد ریال رسیده، افزود: این در حالی است که این رقم پارسال تنها هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال بود.
وی گفت: از ابتدای پیروزی انقلاب تا سال ۹۳، ۱۱۰ هزار کیلومتر آبیاری تحت فشار در استان اجرا شده بود، اما تا سال ۹۴، ۲۵ هزار هکتار و پارسال نیز همین میزان دیگر اجرا شد و پیش بینی ما برای امسال بیش از ۳۰ هزار هکتار است.
مزروعی در خصوص سیاست های جهاد کشاورزی استان در مورد زعفران نیز گفت: خرید محصول کشاورزان، زیر قیمت بازار توسط بانک کشاورزی و تشکل های بخش خصوصی به شکلی انجام می شود که در بازار التهاب ایجاد نکند و از قیمت کف پایین تر نرود که تحقق آن نیازمند توجه دولت و نمایندگان مجلس برای تخصیص اعتبارات مورد نیاز است.
وی اظهار کرد: با توجه به میزان بارندگی های پارسال، کف خرید ما ۵۰ تن است، اما تا ۱۰۰ تن را نیز پیش بینی کرده ایم.

* مصرف زعفران، نیاز جامعه غمگین ماست
معاون استاندار و فرماندار ویژه تربت حیدریه نیز گفت: مصرف زعفران ضرورت اجتناب ناپدیر جامعه غمگین ما است و اگر مصرف سرانه زعفران خانوارهای ایرانی به یک مثقال برسد، حتی با کمبود این محصول در کشور مواجه خواهیم شد. 
احمدعلی موهبتی افزود: حال اگر مصرف زعفران در قالب غذا و دارو در کشور نهادینه شود، بدون شک باید اقدام به واردات زعفران نیز بکنیم.
وی با انتقاد از برخی تشکل های کشاورزی، رفتار آنها را فاقد برنامه مدون و نگاه نو دانست و گفت: تعاونی ها و تشکل های کشاورزی به جای آنکه سر و صدا راه بیندازند، باید اقدام به برنامه ریزی برای رفع مشکلات این بخش کرده و الگوهای رفتاری برای بهبود شرایط کشاورزان ارایه کنند.

Print Friendly, PDF & Email
انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد