به گزارش پرستوها،

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی طی سخنانی اظهار داشت: وجود اداره کل عشایر در استان ، به لحاظ اهمیت در موضوع عشایر است که حدود ۹ تا ۱۰ درصد دامپروری و دام سبک استان را در اختیار دارند .


مجتبی مزروعی افزود: باید در دامپروری استان و در تمام بخشهای تولید یک تحول و بازنگری داشته باشیم


وی ادامه داد: در بخش دام سبک با تدابیر بسیار خوبی که چه در سطح کشور و چه در بخش عشایری اتخاذ شد ، هزینه های تولید کاهش و جمعیت دام مولد و تعداد واحد های پرورشی در سطح استان افزایش یافته است.


وی بیان کرد: برای توسعه در هر بخشی باید به جنبه های اقتصادی و بازار و بازرگانی نیز توجه داشته باشیم و حتما باید در این جهت با برنامه و دقیق، حرکت کنیم .


رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: در بحث بازرگانی دام در چند سال گذشته اقدامات خوبی انجام شد که در این بین اداره کل عشایر استان و اتحادیه ها ، همکاری خوبی در این زمینه داشته اند که شاخص تر از همه بخشها بوده است.


مجتبی مزروعی اضافه کرد: این اداره کل همچنین در مباحث علمی و تغذیه و همکاری با مراکز علمی و تحقیقاتی و در بحث مدیریت و ساماندهی تولید نیز شاخص بوده است.


رئیس سازمان امور عشایری کشور هم در این مراسم خراسان رضوی را جزو استانهای دانست که در سه سال گذشته در حوزه توانمند سازی عشایر و تعامل با تشکلها در در مجامع مختلف ملی بعنوان الگو مطرح بوده است.


کرمعلی قندالی افزود: در سال ۹۴ کل اعتبارات سطح کشور از محل صندوق توسعه ملی ۱۱۰ میلیارد تومان بود که فرایند جذب ۲۴ میلیارد تومان آن در خراسان رضوی اتفاق افتاد.


وی از توزیع ۶۰۰ میلیارد تومان تسهیلات از منابع مختلف در سه سال گذشته در سطح کشور خبرداد و بیان کرد : ظرف این سه سال ۷۰۰ هزار تن علوفه بصورت مدت دار توزیع شده است.


وی گفت : علاوه براین تا آخر سال حاقل ۵۰۰ الی ۶۰۰ میلیارد تومان منابع در سطح کشور فقط در حوزه عشایری جذب خواهد شد.


رئیس سازمان امور عشایری کشور همچنین از برنامه افق ۱۴۰۰ عشایر که بر سه موضوع اسقرار ، جمعیت و معیشت تاکید دارد و برای اولین بار توسط خراسان رضوی تدوین شده است ، خبر داد.

Print Friendly, PDF & Email
انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد