به گزارش پرستوها،

حسین مختاری ظهر امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه در پایانه غدیر مشهد اظهار کرد: ۲۷ شرکت پیک‌موتوری مجوزدار در مشهد فعال هستند و موارد غیرمجاز به‌دلیل اجرای آئین‌نامه جدید پلمب نشدند تا در زمان معین اقدامات قانونی را انجام دهند و در بحث پیک‌های موتوری برقی و اینترنتی هم یک مورد فعال است و یک مورد شرکت وانت‌بیسیم هم فعال شده بود که توسط خود فرد متقاضی ابطال شد.

مدیرعامل سازمان مدیریت حمل و نقل بار درون شهری مشهد و حومه  عنوان کرد:‌ در حوزه ساماندهی وانت‌بارهای شهری که با پلاک شخصی فعالیت می‌کنند، ۲۱ هزار ۸۰۰ پروانه فعالیت صادر شده که ۸ هزار مورد آن در یکسال گذشته بوده و ۱۶ هزار پرونده برای رانندگان صادر شده که ۶۵۰۰ مورد آن در یک‌سال قبل بوده که زیر نظر ۲۷۰ شرکت فعال هستند.

وی افزود: دوره‌های آموزشی و تخصصی در ۷ محور با ۱۳۰۰ ساعت آموزشی برگزار شده و در مجموع ۱۴۰ هزار نفر ساعت طی ۴ سال اخیر آموزش دیدند که ۹۱ هزار ساعت آن در سال قبل و ۵۵ هزار ساعت آن در ۶ ماهه نخست امسال بوده است.

مدیرعامل سازمان مدیریت حمل و نقل بار درون شهری مشهد و حومه با بیان اینکه از ابتدای سال ۹۵ تاکنون ۵۰ هزار اعمال قانون داشته‌ایم، خاطرنشان کرد: از این تعداد ۲۲۰۰ مورد آن اعمال قانون معاینه فنی بوده تا شاهد آلودگی‌های زیست‌محیطی نباشیم و ۳۵ درصد خودروها در حال حاضر فرسوده هستند و ۱۱۵ دفتر غیرمجاز پلمب شدند.

مختاری تصریح کرد: ۲ توقف‌گاه مجاز در مشهد فعال بوده که ۵۰ هزار خودرو در آن پارک می‌شوند و سومین توقفگاه هم در میدان نمایشگاه فعال شده تا نابسامانی آن ‌منطقه برطرف شود و توقفگاه چهارم هم در بولوار طوس و پایانه معراج در حال ساخت است و مجموع هزینه‌های ساخت این توقفگاه‌ها ۳٫۵ میلیارد تومان بوده است.

وی با بیان اینکه عملیات اجرایی توقفگاه خودروهای فاضلابی در میامی در حال ساخت است، تاکید کرد: این توقفگاه تا ۴ ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد تا خودروهای حمل فاضلاب در داخل شهر توقف نکنند و مشکلات بهداشتی و زیست‌محیطی در سطح شهر ایجاد نشود؛ پارک این خودروها در مجاورت منازل مشکلاتی در حوزه بهداشت و سلامت جامعه، به‌ویژه کودکان ایجاد کرده بود که با همکاری استانداری خراسان رضوی، فرمانداری مشهد، دادستانی مشهد و شهرداری مشهد اقدام به ساماندهی این نوع خودروها شده است؛ در حال حاضر حدود ۲۰۰ خودروی حمل فاضلاب شناسایی شده که ۳۵ خودروی آن ساماندهی شده و حدود ۱۶۰ مورد دیگر هم الزام بر ساماندهی‌شان شده است که باید در زمان مقرر مراجعات و اقدامات لازم را داشته باشند.

مدیرعامل سازمان مدیریت حمل و نقل بار درون شهری مشهد و حومه با اشاره به جلوگیری از تردد خودروهای با اضافه‌بار، بیان کرد: در سال ۹۴، ۱۴ میلیارد تومان خسارات برآورد شد و در سال ۹۵ عدد ۲۵ درصد میزان تردد این نوع خودروها به ۵ درصد کاهش یافته است.

مختاری با بیان اینکه در سال آینده سامانه‌های توزیع در حال حرکت در ورودی‌های شهر که ۸ ورودی اصلی بوده است راه‌اندازی می‌شود، گفت: تاکنون ۱۱ مورد جانمایی اولیه معین شده که فاز نخست آن با اعتباری بالغ بر ۱۵ میلیارد تومان تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد و فاز دوم آن هم با همین رقم ریالی تا تابستان ۹۷ به بهره‌برداری می‌رسد و در مجموع این دو فاز در بازه زمانی یک ساله و با اعتباری بالغ بر ۳۰ میلیارد تومان اجرا می‌شوند.

وی افزود: ۱۵۵ مورد خودروی یدک‌کش در یک سال اخیر ساماندهی شدند و کمتر ۱۰۰ خودروی دیگر باقی مانده که تا یک ماه آینده مجوزدار می‌شوند.

مدیرعامل سازمان مدیریت حمل و نقل بار درون شهری مشهد و حومه گفت: محدوده‌های تردد ماشین‌های سنگین در سه رنگ مشخص شده که رنگ زرد برای کمربندی‌ها، رنگ قرمز برای مناطق محدوده طرح ترافیک و رنگ سبز برای مناطق عادی بوده است.

مختاری تصریح کرد: ۲۷ شرکت پیک‌موتوری مجوزدار در مشهد فعال هستند و موارد غیرمجاز به‌دلیل اجرای آئین‌نامه جدید پلمب نشدند تا در زمان معین اقدامات قانونی را انجام دهند و در بحث پیک‌های موتوری برقی و اینترنتی هم یک مورد فعال است و یک مورد شرکت وانت‌بیسیم هم فعال شده بود که توسط خود فرد متقاضی ابطال شد.

وی با اشاره به اجرای طرح جایگزینی خودروهای نو با فرسوده، تاکید کرد: دو طرح نوسازی برای خودروهای حمل بار داریم و به میزان ۸۰ درصد قیمت خودرو با اقساط ۴۸ تا ۶۰ ماهه و با سود ۱۸ درصد توسط بانک شهر اعطا می‌شود و این طرح شامل دوچرخه، پیک موتوری انواع وانت و انواع کامیونت می‌شود و تسهیلات ویژه‌ای توسط دولت و سازمان مدیریت حمل و نقل بار درون شهری مشهد و حومه هم با اقساط ۱۲ تا ۴۸ ماهه و با نرخ سود ۶ تا ۱۸ درصد به متقاضیان اعطا می‌شود و همزمان با تحویل خودروهای نو طرح جمع‌آوری خودروهای فرسوده با عنوان طرح کلیدبه‌کلید اجرا می‌شود.

Print Friendly, PDF & Email
انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد