به گزارش پرستوها،

وقتی پای صحبت دست اندرکاران و مسئولان می نشینی، هر کسی توپ را به زمین طرف مقابل می اندازد، اما هر چه که بوده نتیجه اش آنچه که امروز می بینیم شده و آن این است: صنعت ابریشم کشی بایگ تربت حیدریه حالش خوب نیست و تا این لحظه با کمک الکتروشوک آن هم در آخرین درجه اش، به کما رفته است.

 

غفلت مسئولان عامل ورود نمونه‌های نامرغوب پیله ابریشم

 

یک دست اندرکار ابریشم کشی در شهر بایگ گفت: تمام مشکل ما از زمانی آغاز شد که دلالان از غفلت مسئولان و دست اندرکاران این حوزه سوء استفاده کرده و نمونه های نامرغوب و ارزان خارجی را وارد منطقه کردند.

 

امیر پاکزاد افزود: این پیله های خارجی که اغلب از کشورهای آسیای میانه نظیر ازبکستان، اوکراین و تاجیکستان وارد می شوند، هر چند کیفیت نمونه داخلی را ندارند، اما چون ارزان هستند و از سویی خوراک اولیه را در طول سال فراهم می کردند، پیله کاران را به این سمت کشاند.

 

وی گفت: البته مشکل از زمانی بیشتر شد که دلالان حتی نخ ابریشم نامرغوب  را هم از چین وارد کردند و این در واقع در حکم تیر خلاص به صنعت ابریشم کشی بایگ بود.

درآمد سالانه یک پلیه‌کار ۴۰ میلیون تومان است!

 

مسئول یک کارگاه ابریشم کشی در بایگ نیز به خبرنگارما گفت: غالبا از هر پنج کیلو پیله به طور متوسط دو کیلوگرم نخ بدست می آید که بر فرض اینکه کارگاه ها هر روز فعال باشند در روز باید ۸۰۰ کیلوگرم تولید شود که در عمل این طور نیست، زیرا کارگاه ها در ماه شاید ۱۰ تا ۲۰ روز فعال باشند.

 

محمد بایگی ادامه داد: هر کارگر باید از ساعت سه صبح کارش را آغاز کند که معمولا تا ساعت ۱۲ ظهر ادامه می دهد و الان که وقت کار است پیله کاران اگر خیلی تلاش کنند شاید در سال ۴۰ میلیون ریال نصیبشان شود!!.

 

وی در خصوص نحوه پرداخت دستمزد کارگر ابریشم کشی می گوید: مزد کارگر روزی نیست، بلکه معمولا این گونه به تفاهم می رسند که بابت یک قلم پیله که معادل پنج کیلوگرم است، به طور متوسط ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار ریال دریافت می کند که این رقم خیلی کم است بخصوص که کار با دستگاه نیز سرطان زاست.

 

بایگی می افزاید: چنانچه کارگاهی بخواهد با پیله ایرانی کارکند از ۲۰ فروردین که خرید تخم نوغان آغاز می شود تا زمان بهره برداری از پیله سه ماه بیشتر نیست و در طول سال چنانچه واسطه ها، پیله خارجی وارد کنند ما فعال هستیم در غیر اینصورت در طول سال بیکار خواهیم بود.

 

وی می گوید: زمانی که ماموران بیمه به صورت سرزده از کارگاه ها بازدید می کنند، چنانچه در لحظه بازدید کارگاه را تعطیل ببیند، بلافاصله بیمه اش را قطع می کنند و این هم یکی دیگر از مشکلات ما است.

 

بایگی با بیان اینکه تامین اجتماعی به بهانه های مختلفی مانند اینکه کارگاه تعطیل یا ما دو شغله هستیم، بیمه برخی همکاران را قطع کرده، می افزاید: تامین اجتماعی یا از وضعیت بازار ما خبر ندارد و یا نمی خواهد مسائل و مشکلات ما را درک کند.

 

دستمزد روزانه هر کارگر ابریشم‌کشی ۱۵۰۰ تومان!

 

یک عضو شورای اسلامی شهر بایگ در این ارتباط گفت: تا پیش از اقدام اخیر تامین اجتماعی تربت حیدریه تعداد بیمه شدگان ابریشم کشی ۳۰۵ نفر بود، که بتازگی بیمه برخی افراد قطع شد.

 

علی اکبر مختاری افزود: برخی نیز در پرداخت حق بیمه سه ماهه خود دچار مشکل هستند و کل مبلغ را ندارند و یا چون در مهلت قانونی پرداخت نمی کنند، بیمه شان قطع می شود.

 

وی دستمزد هر کارگر را ۱۵۰ هزار ریال در روز عنوان و اظهار کرد: همین مبلغ ناچیز بعد از کسر آب و برق و استهلاک دستگاه، به ۸۰ هزار ریال تنزل پیدا می کند و کارگر پیله کار مجبور است به شغل دوم هم بپردازند و این باعث می شود تا بیمه اش قطع شود.

 

مختاری گفت: کشور به ۷۲۰ تن نخ ابریشم در سال نیاز دارد که اکنون ۲۵۰ تن پیله داریم که سالی ۱۰۰ تن نخ تولید می شود و برای جبران این کسری باید ۶۲۰ تن نخ وارد شود.

 

ضعف نظارت‌ها، لطمه به بازار را سبب شده است

 

وی بیان داشت: چنانچه واردکنندگان پیله، عوارض گمرکی را مناسب بپردازند و کم اظهاری نکنند، نرخ تمام شده پیله وارداتی با تولیدی داخل کشور یکسان خواهد بود؛ اما چون نظارت ها ضعیف است، شاهد هستیم به بازار ما لطمه وارد می شود.

 

عضو شورای اسلامی شهر بایگ اظهار داشت: نتیجه این فرایند آن است که به ازای هر ۴۰۰ کیلو نخ ۲۰۰ نفر روز کار از بین می رود در حالی که برای رفع نیازهای کشور به روزی چهار تن پیله نیاز داریم.

 

یک تن پیله ۲۰۰ نفر شغل ایجاد می‌کند

 

وی با بیان اینکه هر یک تن پیله ۲۰۰ نفر شغل ایجاد می کند، اظهار کرد: بایگ ۱۷۰۰ کارگاه داشت، ولی اکنون ۲۵۰ کارگاه داریم با ۴۰۰ دستگاه ابریشم کشی که به طور میانگین روزی ۷۰۰ کیلو ابریشم استحصال می شود و به ازای هر قلم پیله(پنج کیلو) ۱۷۰ هزار ریال دستمزد می گیرند.

نبود متولی، صنعت چند صد ساله پیله‌کشی را با مشکل مواجه کرده

 

در ادامه سمیه نگهبان، این کارشناس صنایع دستی اداره میراث فرهنگی تربت حیدریه نیز همکاری نکردن بخشداران منطقه در زمینه شناسایی هنرهای سنتی منطقه را از مشکلات این حوزه دانست و گفت: متاسفانه با وجودی که بارها از آن ها خواسته ایم هنرمندان منطقه را به ما معرفی کنند، آنها اعتنایی نکردند.

 

سمیه نگهبان سیوکی با بیان اینکه رشته ابریشم کشی نیز مانند بسیاری از دیگر مشاغل خانگی فاقد متولی خاص است، افزود: تعدد متولیان، صنعت چند صد ساله ابریشم کشی (پیله کشی) در این منطقه را با مشکل مواجه کرده است.

 

وی گفت: زمانی که تمام یک فعالیت  به دستگاهی خاص سپرده می شود، برنامه ریزی منسجمی صورت می گیرد در غیر این صورت هر دستگاه، توپ مشکلات را به زمین دیگری می اندازد.

 

نگهبان اظهار کرد: اکنون کار پرورش کرم و تولید پیله ابریشم به حوزه نوغانداری جهاد کشاورزی مربوط است؛ اما مرحله تولید نخ از پیله (پیله کشی یا ابریشم کشی)، در حوزه صنایع دستی قرار می گیرد.

 

وی با بیان اینکه واقعیت آن است که تاکنون انسجام و هم صدایی موثری برای حفظ، احیا و گسترش صنعت ابریشم کشی بین نهادهای متولی در این خطه شکل نگرفته است، گفت: نهادهای نوغانداری و جهاد کشاورزی وظیفه دارند در زمینه تولید نخ با کیفیت فعالیت کنند و ما نیز خود را موظف می دانیم برای حفظ، احیا و گسترش صنعت ابریشم کشی بر اساس مقررات، تلاش کنیم.

 

بیمه افرادی که دارای پروانه فعالیت هستند، قطع نشده است

 

حسن حردنیا، مدیر شعبه تامین اجتماعی تربت حیدریه در پاسخ به این اظهارات گفت: به بازرسان تاکید شده در صورتی که صاحبان این حرفه در مشاغل دیگری که تحت پوشش تامین اجتماعی نیستند، مساعدت کنند و در این قالب تنها بیمه چهار نفر قطع شده که علت آنهم مهاجرت به شهر دیگری بوده است.

 

خردنیا افزود: بیمه ابریشم کشان بایگ در قالب طرح بیمه قالی بافان در سال ۹۰ به اجرا در آمده و کسانی که دارای پروانه فعالیت باشند، به هیچ وجه بیمه آن ها قطع نشده است.

 

وی خاطر نشان کرد: در عین حال که سهمیه بیمه جدید به ما ابلاغ نشده؛ اما مدیر هر کارگاه می تواند تا پنج نفر را بیمه و از تسهیلات دولتی در این خصوص استفاده کند.

انتهای پیام/

Print Friendly, PDF & Email
انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد