به گزارش پرستوها،

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی در این مراسم گفت: با تصویب هیات وزیران برای اجرای آزادراه مشهد – چناران و قوچان به طول تقریبی ۱۲۰ کیلومتر طراحی، مطالعات، آزادسازی مسیر، ساخت آزادراه و تاسیسات جانبی خاص، نگهداری و بهره برداری از آن قرارداد مشارکت منعقد شد.
محمدرضا اخوان عبداللهیان افزود: در گام نخست مقرر شد آزادراه مشهد – چناران به طول ۵۳ کیلومتر با برآورد هزینه هفت هزار و ۴۸۰ میلیارد ریال و مشارکت سازمان اقتصادی رضوی اجرا شود.
وی ادامه داد: میزان سرمایه گذاری سازمان اقتصاد رضوی معادل ۷۰ درصد و میزان سرمایه گذاری شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور در مرحله نخست این آزادراه ۳۰ درصد است.
او گفت: ساخت این آزادراه باعث بهبود کیفیت رفت و آمد، حل معضل ترافیک ورودی مشهد از سمت غرب، کاهش تصادفات و کاهش زمان سفر می شود.
وی افزود: آزادراه مشهد- چناران – قوچان در دو مرحله اجرا می شود. مرحله نخست حدفاصل مشهد – چناران به طول ۵۳ کیلومتر امروز آغاز و شد. مرحله دوم این طرح حدفاصل چناران – قوچان به طول ۶۷ کیلومتر و در دست مطالعه است.
مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی همچنین به بهره برداری کنارگذر چناران به عنوان یکی از پروژه های هفته دولت که امروز با حضور وزیر راه و شهرسازی بهره برداری شد اشاره و بیان کرد: ساخت این کنارگذر معادل ۴۲ کیلومتر راه اصلی سال ۱۳۹۴ آغاز شد و ۱۴۰ میلیارد هزینه داشت.
چناران در فاصله ۶۰ کیلومتری و قوچان در فاصله ۱۲۵ کیلومتری شمال مشهد قرار دارند.
۲۰ هزار و ۴۸۸ کیلومتر راه شامل ۱۴ هزار کیلومتر راه روستایی و حدود شش هزار کیلومتر راه برون شهری در خراسان رضوی وجود دارد. خراسان رضوی رتبه نخست حمل مسافر در جاده و ریل، رتبه دوم حمل و نقل هوایی و رتبه نخست صادرات و ترانزیت کالا از خروجی استان را در کل کشور دارا است. خراسان رضوی با حدود هزار کیلومتر بزرگراه جزو استانهای دارای بیشترین بزرگراهها در کشور است. این استان دارای ۱۲۰ کیلومتر آزادراه نیز می باشد. همچنین طول راههای اصلی خراسان رضوی حدود هزار و ۳۰۰ کیلومتر و راههای فرعی آن حدود پنج هزار کیلومتر است. 

Print Friendly, PDF & Email
انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد