به گزارش پرستوها،

محمد قانعی در نشست خبری خود با اصحاب رسانه، اظهار داشت: کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی یکی از کمیسیون‌های این مجموعه بوده و جلسات هفتگی آن به‌صورت مستمر برگزار می‌شود و جلسات فوق‌العاده آن هم طبق فرمان مقام معظم رهبری که تاکید ویژه‌ای بر موضوع گردشگری داشتند به‌صورت ماهانه برگزار می‌شود.
وی افزود: در سال ۲۰۱۷ که مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام معرفی شده نخستین همایش بین‌المللی گردشگری همزمان با ایام هفته وحدت و در راستای توجه بهتر و بیشتر به حوزه گردشگری در مشهد برگزار می‌شود.
رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی با بیان اینکه این همایش با حضور نمایندگان بیش از ۱۵ کشور دنیا به مدت دو روز برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: در این همایش نمایندگانی از کشورهای ترکیه، روسیه، تاتارستان، پاکستان، چین، ژاپن، کره‌جنوبی، اندونزی، مالزی و کشورهای حوزه خلیج فارس حاضر هستند و در این همایش به گردشگری مذهبی و زیارت به‌صورت ویژه پرداخته می‌شود تا از مجموع ۳۰۰ میلیون نفر شیعه در جهان حداقل ۱۰ درصد آن‌ها مشهد را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب کنند.
قانعی با بیان اینکه ایران جایگاه واقعی خود را به‌دلیل اقدامات ظالمانه آمریکا از دست داده است، تصریح کرد: ایران کشورهای شاخص آمریکایی، اروپایی و آسیایی را پشت سر گذاشته بود و به‌دلیل این شیطنت‌های صورت‌گرفته این جایگاه از جای حقیقی خود فاصله گرفته است.
وی تاکید کرد: سالانه ۱۲ هزار میلیارد تومان صرف هزینه گردشگری در مشهد که بالغ بر ۳۰ میلیون زائر داخلی و خارجی دارد می‌شود و میانگین هزینه روزانه هر فرد ۱۲۰ هزار تومان است.
رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی با اشاره به اینکه به دنبال ایجاد شرایط جدید در حوزه گردشگری در مشهد هستیم، بیان کرد: نباید به وضعیت فعلی قانع باشیم و باید افزایش جاذبه‌های گردشگری را روزبه‌روز داشته باشیم و یکی چیزهایی که جایش در مکان‌های مرتفع مشهد و ییلقات اطراف آن خالی بوده تلکابین است و باید توجه ویژه‌تری به نسل آینده داشته باشیم و با یک برنامه‌ریزی گامی موثر در حوزه گردشگری برداریم.
قانعی گفت: به‌ازای هر گردشگر ۶ شغل در مشهد ایجاد می‌شود و در این همایش که در اوایل آذر ماه برگزار می‌شود برنامه‌های ویژه‌ای خواهیم داشت.
وی افزود: هتل‌های مشهد مجهز به استانداردها و تکنولوژی‌های به‌روز دنیا هستند و کیفیت خدمات هتل‌های این شهر یک ستاره بالاتر از هتل‌های سایر شهرها هستند و خدمات هتل ۴ ستاره مشهد با خدمات هتل ۵ ستاره دیگر شهرها برابری می‌کند و بهترین شرایط خدمت‌رسانی به زائران امام رضا(ع) فراهم شده است و مشهد پس از دو شهر مکه مکرمه و مدینه منوره بیشترین میزان زائر را در میان شهرهای زیارتی جهان دارد.
رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی گفت: طرح زائرسراهای ارزان‌قیمت در مشهد به‌خوبی مطرح نشد و اگر هزینه ساخت اینگونه مکان‌های قیمتی بیشتر از ساخت یک هتل مجهز و ۵ ستاره نباشد قطعاً کمتر نخواهد بود و مکان اقامت زائر باید نزدیک به حرم مطهر رضوی باشد نه آنکه با دورترین فاصله ممکن باشد.
قانعی با بیان اینکه افزایش قیمت بی‌رویه ضربه بزرگی در حوزه اقتصاد می‌زند، تصریح کرد: باوجود رکود و تورم موجود در کشور هیچگونه افزایش قیمتی از سال گذشته تاکنون نداشته‌ایم و این روند حداقل تا پایان امسال ادامه خواهد داشت.
وی تاکید کرد: ۲۹۱ پروژه گردشگری با همکاری بخش‌های خصوصی و عمومی در استان و مشهد در حال اجرا است که ۲۱۵ پروژه آن مرتبط با موضوع اقامت زائران هستند و در این پروژه‌ها هتل‌های دو تا پنج ستاره ساخته خواهد شد که بخش عمده‌ای از آن‌ها در مراحل پایانی کار ساختشان هستند و کار ساخت مجموع این مکان‌های اقامتی که بیشتر در محدوده حرم مطهر رضوی بوده تا ۵ سال آینده به پایان می‌رسد و مجموع هزینه‌ها ۱۵ هزار میلیارد تومان و متوسط هزینه هر طرح ۵۰ میلیارد تومان بوده است که ۶۰ درصد این طرح‌ها در مرحله بالای ۵۰ درصد اجرا و ۴۰ درصد مابقی در مرحله زیر ۵۰ درصد اجرا هستند.
در این نشست سعید ولی‌زاده نایب‌رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی، اظهار داشت: حدود ۴۰۰ آژانس مسافرتی در خراسان رضوی فعال است و اولویت نخست سفر گردشگران به استان زیارت بارگاه منور رضوی بوده است و باید میزان ماندگاری زائر را در دو بحث زیارت و سیاحت افزایش دهیم.
وی افزود: در بحث شهر طوس آنطور که باید شاید پرداخته نشده و می‌خواهیم این منطقه به‌خوبی معرفی شود و در این راستا طرح مبدا تا مبدا با همکاری آستان قدس رضوی در ایام غیر پیک سال اجرا می‌شود و تمام هزینه‌های این طرح ارزان و پایین بوده است.
نایب‌رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی با بیان اینکه طرح مبدا تا مبدا به‌صورت گروهی اجرا می‌شود، خاطرنشان کرد: یکی از برنامه‌ها طرح حرم گردی است و زائران و گردشگران از فضاهای مختلف حرم مطهر رضوی بازدید می‌کنند.
ولی‌زاده تصریح کرد: هزینه اجرای طرح مبدا به مبدا به‌طور متوسط روزانه ۴۰ هزار تومان برای هر نفر خواهد بود و این طرح با همکاری معاونت هماهنگی امور زائران استانداری خراسان رضوی، آستان قدس رضوی، شهرداری مشهد و دیگر مجموعه‌های مرتبط اجرا می‌شود.
وی تاکید کرد: از مجموع زائرانی که به مشهد می‌آیند ۱۰ درصد غیرایرانی هستند و شهر، استان و کشور امام رضا(ع) رتبه نخست جهان در حوزه امنیت گردشگر را دارد و تمام گردشگرانی به کشورمان سفر کرده‌اند این موضوع را تایید کرده‌اند و حتی عنوان کردند که موارد ناحقی درباره ایران شنیدند و شنیده‌هایشان تفاوت بسیاری با دیده‌هایشان داشت.
نایب‌رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی با اشاره به اینکه اجرای طرح مبدا تا مبدا با استقبال بسیار خوب زائران امام رضا(ع) همراه بوده است، بیان کرد: در طرح آزمایشی مبدا تا مبدا که از ابتدای امسال اجرا شده روزانه ۳۰ هزار نفر با متوسط ماندگاری ۳ روز وارد مشهد شده‌اند و بخش عمده‌ای از گردشگری آسان و ارزان با برگزاری تورهای گروهی محقق می‌شود و در گام بعد به دنبال اجرای طرح مبدا تا مبدا در سطح بین‌الملل هستیم و کشورهای پاکستان و هندوستان که شیعیان زیادی هم دارند اعلام آمادگی کرده‌اند.

Print Friendly, PDF & Email
انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد