تنظیمات
اندازه فونت :
چاپ خبر
نویسنده : مجتبی بشکنی
گروه خبر : اقتصادی
کد خبر : 3292
تاریخ : ۱۶ بهمن, ۱۳۹۷ :: ۲۰:۵۷
مديرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ايران: تسهیلات با کارمزد ۲ درصد به زنان سرپرست خانوار پرداخت می‌شود مديرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ايران از پرداخت تسهیلات به زنان سرپرست خانوار با کارمزد ۲ درصد خبر داد.

مرتضی اکبری در نشست خبری با اصحاب رسانه استان خراسان رضوی، با بيان اينكه بانک قرض‌الحسنه مهر ايران با داشتن ۱۰ سهامدار بزرگ ۱۱ سال پيش تاسيس شد، اظهار داشت: اين بانک طی اين مدت به حدود چهار ميليون و ۲۰۰ نفر وام بالغ بر ۳۳ هزار ميليارد تومان اعطا كرده است، سهم سال ۹۷ از اين ميزان، يک ميليون نفر بالغ بر ۱۱ هزار ميليارد تومان بوده كه پرداخت شده است يعنی سال ۹۷ يكی از پربازده‌ترين سال‌ها در خصوص اعطای وام قرض‌الحسنه برای اين بانک به شمار می‌رود.
وی در خصوص میزان نرخ رشد منابع طی دو سال اخیر عنوان کرد: ميزان رشد منابع در سال ۹۶ حدود ۸۰ درصد بوده و اين ميزان در سال ۹۷ تا اين لحظه حدود ۴۰ درصد است؛ دليل آن نيز اين است که امسال سال سختی بود اما بانک عملکرد موفقی را در حوزه جذب و تخصيص منابع داشته است و پيش‌بينی می‌شود كه اين روند در سال آينده نيز ادامه داشته باشد. اميدواريم در سال آينده بيش از يک ميليون نفر را پوشش دهيم.
مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در خصوص میزان مانده منابع در این بانک در کل کشور تصريح كرد: اين ميزان در سال جاری تاكنون حدود ۱۵ هزار و ۵۰۰ ميليارد تومان نزد بانک است، اما حدود ۱۵ هزار و ۲۰۰ ميليارد تومان تسهيلات قرض‌الحسنه با كارمزد صفر تا ۴ درصد پرداخت شده است؛ ميزان درصد كارمزد بستگی به نوع جامعه‌ای است كه در نظر گرفته‌‌ايم.
اکبری با بیان اینکه سهم خراسان رضوی در سال ۹۷ در خصوص اعطای تسهيلات ۵۰۰ ميليارد تومان به ۵۰ هزار نفر بوده است، خاطرنشان کرد: سهم ميزان نرخ رشد منابع اين بانک در استان ۳۶ درصد بوده است؛ در واقع كمترين ميزان نرخ رشد منابع ۱۵ درصد و بيشترين آن ۴۰ درصد است كه در بسياری از بانک‌های كشور كم‌نظير و تقريباً بی‌نظير است.
وی با اشاره به اینکه نسبت معوقات بانکی کشور در بانک قرض‌الحسنه مهر ایران يک درصد است، بيان كرد: اين ميزان در كل بانک‌های دنيا حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد است؛ البته شايان ذكر است كه سهم معوقات خراسان رضوی در اين بانک دو دهم درصد بوده كه در رده بالاترين بانک‌ها در خصوص پايين بودن معوقات قرار گرفته است.
مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در خصوص پرداخت تسهیلات وام ازدواج و کمیته امداد عنوان کرد: تسهيلات ازدواج به ۲۰۰۰ نفر وام ۱۵ ميليون تومانی و بعضاً ۳۰ ميليون توماني پرداخت شده است. همچنين در حوزه بهزيستی و کميته امداد حدود ۹۰ درصد تكليفی كه دولت بر عهده بانک گذاشته، در استان پوشش داده شده است.
اکبری افزود: اواخر سال گذشته تعهد کردیم به ۳۳ هزار زن سرپرست خانوار تسهیلات قرض‌الحسنه بین ۳ تا ۵ ميليون تومان اعطا کنيم که از اين تعداد ۳۰۰۰ سهميه خراسان رضوی بود كه از اين ميزان، ۲۵۰۰ تا ۲۶۰۰ تسهيلات با كارمزد ۲ درصد پرداخت شده است. البته خراسان رضوی در زمينه پرداخت تسهيلات جزو استان‌های اول شناخته می‌شود.
وی در خصوص پرداخت تعداد تسهیلات اعطایی طی ۳ سال اخير تصريح کرد: در سال ۹۵ حدود ۴۵۰ هزار فقره، سال ۹۶ حدود ۷۵۰ هزار فقره و در سال جاری يک ميليون فقره وام پرداخت شده است؛ رشد منطقی و بسيار بالايی تلقی می‌شود. همچنين از نظر ميزان مبلغ تسهيلات اعطايی در سال ۹۵، ۵۵۰۰ ميليارد تومان، در سال ۹۶ حدود ۸۵۰۰ ميليارد تومان و در سال جاری نيز تاکنون بالغ بر ۱۱ هزار ميليارد تومان به يک ميليون نفر پرداخت شده است.
مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران با تاکید بر اینکه اين بانک در زمره بهترين ارائه دهنده خدمات الكترونيكی در ميان بانک‌های كشور است، اظهار كرد: اين بانک در حوزه بانک الكترونيک جزو بانک‌های خوب و برتر به شمار می‌رود چراكه در موبايل بانک، اينترنت بانک و سايت امكانات و خدمات خوبی ارائه می‌شود.
اکبری با اشاره به اینکه در سایر بانک‌ها عمده مشکلی كه وجود دارد، معوقات است، گفت: اگر هزينه يک بانک افزايش می‌يابد، به علت معوقات آن است؛ معوقات سيستم بانكی ممكن است بر روی كاغذ ۱۰ تا ۱۵ درصد تعريف شد در حاليكه در محتوای عمل اين معوقات به بيش از ۳۰ تا ۴۰ درصد برسد‌.
وی ادامه داد: وقتی که این معوقات به سیستم بانکی بازنگردد، بانک با کمبود منابع مواجه می‌شود. وقتی كه با كمبود منابع مواجه می‌شود، مجبور است برای كسری نقدينگی خود، نرخ سود را افزايش دهد، اما با افزايش نرخ سود بانکی عملاً قيمت تمام شده آن پول در بانک افزايش پیدا می‌كند و بزرگترين مشكل نظام بانكی، معوقات است.
مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران خاطرنشان کرد: البته ممکن است که استمهال‌های از سوی دولت و مجلس اعطا می‌شود، منجر به عدم بازگشت پول به نظام بانکی می‌شود. بانک هنگامی كه با كسری نقدينگی و يا درخواست تسهيلات از سوی مردم مواجه می‌شود، برای آنكه سپرده‌های خود نگه دارد يا سپرده جديدی را جذب كند، مجبور است كه سود را افزايش دهد‌؛ درنتيجه اگر بانکی نرخ سود خود را افزايش می‌دهد، به دليل كمبود نقدينگی است كه برای او به وجود آمده است.
اکبری با بیان اینکه ما مشکل بالا بردن نرخ سود را نداریم چراکه پول بازمی‌گردد، خاطرنشان كرد: در اين بانک هنگام بازگشت پول، باری ديگر تسهيلات اعطا می‌شود، لازم به ذكر است كه تمام هزينه‌های خود را از محل اين نرخ سود ۴ درصدی پرداخت می‌كنيم و پوشش می‌دهيم. البته نه تنها پوشش داديم بلكه بانک سودآوری نيز به شمار می‌رويم و در سال گذشته حدود ۲۹۰ ميليارد تومان و در سال ۹۷ تاكنون ۲۵۰ ميليارد تومان سود داده‌ايم‌ در نتيجه ما درگير هيچ نوع بدهكاری نيستيم چراكه در شرايط بد اقتصادی معوقات ما به بالای يک درصد نيز نرسيده است.
وی با تاکید بر اینکه تحریم‌ها بر روی اين بانک اثری نداشته است، اظهار کرد: تحريم بر ما اثری نداشته زيرا كار ما در داخل كشور است و بانكداری خرد را انجام می‌دهيم. تقريباً همه مشتری‌های ما، مشتری‌های حقيقی در سطح خرد هستند زيرا تنها به اشخاص حقيقی وام می‌دهيم، البته به كارآفرينان حقيقی نيز وام اعطا می‌كنيم؛ هزينه سقف تسهيلات اين بانک بين ۲ تا ۲۰ ميليون تومان است.
مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران با بیان اینکه دارای ۳ تفاهم‌نامه جامع و کامل هستند، تصريح کرد: يكی از آن تفاهم‌نامه‌ها با بنياد بركت است؛ بنياد بركت عملا با بانک قرض‌الحسنه مهر ايران برای ايجاد ۱۰ هزار شغل در ۶ ماهه دوم سال ۹۷ مشاركت كرده كه از اين تعداد ۷۰۰۰ فقره آن از تسهيلات پرداخت شده است.
اکبری ادامه داد: تفاهم‌نامه دیگر با کمیته امداد است که دارای قرارداد مشارکت در حوزه معيشت مددجويان كميته امداد و اشتغال آنها هستيم؛ پرداخت حدود ۳۰۰ ميليارد تومان به ۷۰ هزار نفر به معيشت مددجويان در اين تفاهم‌نامه تعهد كرده و در حوزه اشتغال نيز حدود ۴۰ ميليارد تومان به ۱۰۰۰ نفر اعطا كرده‌ايم.
وی عنوان کرد: آخرین تفاهم‌نامه نیز با بنیاد مسکن است که در خصوص بازسازی خانه‌های روستايی بوده که حدود ۶۰ ميليارد تومان قرارداد بسته شده است و برای استحكام حدود ۱۲ هزار واحد مسكونی در نظر گرفته شده كه برای حدود ۸۰۰۰ واحد مسكونی طی ۱۰ ماه گذشته پرداخت شده است.
مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران همچنین با اشاره به حمایت بانک از دانشجويان نخبه گفت: تيم‌های استارت‌آپ با ارائه ايده‌ها و خلاقيت‌های خود می‌توانند از تسهيلات اين بانک در جهت گسترش دانش خود بهره‌مند شوند.

© 2019 تمام حقوق این سایت برای پایگاه خبری پرستوها محفوظ می باشد.