شما اینجا هستید

اقتصادی » بیش از سه میلیون و ۶۸۸ هزار تن کالای اساسی در بنادر موجود است

به گزارش پایگاه خبری پرستوها، مهرداد جمال‌ارونقی معاون فنی گمرک ایران گفت: موجودی کالاهای اساسی در بنادر تا ۱۰ آذرماه بیش از سه میلیون و ۶۸۸ هزار تن کالای اساسی در بنادر است و هم‌زمان ۵۴ شناور حاوی کالاهای اساسی در بنادر در حال تخلیه یا منتظر در لنگرگاه هستند.
در کنار کالاهای دپو شده در حال‌حاضر ۲۹ شناور در اسکله در حال تخلیه هستند که حاوی ۷۲۹ هزار و ۹۸۱ تن کالا شامل جو، سویا، ذرت، دانه‌های‌روغنی، لاستیک و گندم است. همچنین ۲۵ شناور در لنگرگاه‌های بنادر است که موجودی کالاهای اساسی آن به بیش از یک میلیون و ۱۱۱ هزار تن می‌رسد و اقلامی مانند غلات، کک، ذرت، گندم، جو، دانه‌های روغنی و حبوبات در این شناورها وجود دارد.

بر این اساس، مجموع کالاهای اساسی موجود در بنادر و شناورهای در حال تخلیه و شناورهای منتظر در لنگرگاه‌ها به حدود پنج میلیون و ۵۲۲ هزار و ۲۲۳ تن می‌رسد. گزارش اعلامی معاون فنی گمرک ایران در رابطه با جزئیات ۶/ ۳ میلیون تنی موجود در بنادر (غیر از کالاهای موجود در شناورها) نشان می‌دهد که بیشترین موجودی مربوط به ذرت با بیش از ۶/ ۱ میلیون تن است. در سایر اقلام نیز بیش از ۲/ ۲۴۷ هزار تن گندم، ۵/ ۲۸۸ هزار تن جو، ۳۱۹ هزار تن سویا، ۸/ ۱۰۷ هزار تن برنج، ۹/ ۲۰۹ هزار تن شکر، ۷/ ۴۹۲ هزار تن روغن خام و ۸/ ۳۳۹ هزار تن دانه‌های روغنی موجود است. اما در بین بنادر بیشترین موجودی کالاهای اساسی با بیش از ۶/ ۲ میلیون تن به بندر امام‌خمینی(ره) اختصاص دارد. در بندر امیرآباد ۶/ ۳۰۴ هزار تن، نوشهر ۷/ ۱۵۱ هزار تن، انزلی ۸/ ۱۲۳ هزار تن، شهید‌رجایی ۳/ ۳۷۹ هزار تن، بوشهر ۰۹/ ۱ هزار تن، چابهار ۱/ ۲۳ هزار تن، آستارا ۵/ ۱۰ هزار تن، فریدون‌کنار ۳/ ۳۲ هزار تن، بندرلنگه ۶/ ۱هزار تن و شهید‌باهنر ۱/ ۱ هزار تن کالای اساسی موجود است. این گزارش در حالی بعد از اجرایی‌شدن مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت برای ترخیص فوری کالای اساسی و مواد اولیه تولید اعلام می‌شود که به گفته معاون فنی گمرک ایران، از ۱۱ آبان ماه که مصوبه در دستور کار گرفته تا‌کنون حدود چهار میلیون تن کالای اساسی و مواد اولیه تولید از گمرک ترخیص شده است. مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در راستای تسهیل موانع ترخیص کالاهای اساسی و مواد اولیه تولید صادر شد که طی آن راهکارهایی برای رفع موانع ارزی پیش‌بینی و اجرایی شد. در زمان اجرای مصوبه، موجودی کالاهای دپو‌شده در گمرک و بنادر به حدود هشت میلیون تن می‌رسید که نیمی از آن کالاهای اساسی و تا ۸۰ درصد نیم دیگر را کالاهای واسطه‌ای و مواد اولیه خطوط تولید تشکیل می‌داد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری پرستوها | اطلاع رسانی اخبار اقتصادی بانک ارز سکه طلا بورس بسته معیشتی یارانه وام تسهیلات سیگنال اشتغال تولید صنعت فناوری استخدام بیمه قیمت