شما اینجا هستید

اجتماعی » رفع فیلتر تلگرام و اینستاگرام می شود یا خیر؟

به نقل از خبرگزاری ایسنا، آقامیری امروز در یک جلسه خبری که در نمایشگاه رسانه‌های ایران انجام شد، در مورد برداشتن محدودیت‌های دسترسی به تلگرام و اینستاگرام در ایران گفت: سکوهایی که قواعد و ضوابط کشور را پذیرفته باشند برای عموم مردم در دسترس خواهند بود.

آقامیری در پاسخ به این سوال که آیا با این تصمیم امکان ورود شبکه‌های اجتماعی محبوب مانند اینستاگرام و توییتر وجود دارد؟ گفت: این تصمیم شامل همه سکوها است و نمی‌توان آن را به چند سکوی خاص محدود کرد. هر سکویی که با استفاده از ابزارهای تکنولوژیک در کشور فعال شود، باید قواعد ما را پذیرفته باشد.

او در مورد تصمیم جدید این مرکز گفت: تصمیم جدید، سه راه را برای فعالیت سکوهای خارجی در کشور پیشنهاد کرده است. یکی اینکه خود سکوها با مسئولان بخشی ارتباط برقرار کنند تا در ایران نمایندگی قانونی برپا کنند.

وی ادامه داد: راه دوم این است که بخش خصوصی به عنوان واسطه با سکوهای خارجی مذاکره کند تا امکان ورود آنها به کشور با رعایت قواعد داخلی کشور فراهم شود.

آقامیری در مورد راه سوم نیز گفت: این راه به دنبال اجرای قواعد از طریق ابزارهای تکنولوژیک است. باید گفت که در مورد این مورد بحث پوسته مطرح شده است اما این راه بسیار فراتر است و محدود به پوسته نمی‌شود.

او گفت: این تصمیم که ابلاغ شده است با دو هدف طراحی شده بود؛ موضوع اول بحث ایجاد مزیت برای زیست بوم سکوهای کشور است. همانطور که می‌دانید سکوها چه خدمات‌رسان و چه اجتماعی، بخشی از زیست بوم اقتصاد دیجیتال هستند که اگر در شرایط و چارچوب مناسب فعالیت کنند، شاهد رشد و توسعه آنها خواهیم بودیم.

وی افزود: در این تصمیم بحث توسعه عوامل موثر بهبود کیفیت سکوها مد نظر قرار گرفت که سکوهای مشمول این شرایط را فراهم کنند. بحث دوم اقتصادی زیست بوم در نظر گرفته شد؛ در سندی که جدیدا مصوب شده و در تشریفات ابلاغ قرار گرفته، بحث تقسیم درآمد محتواست که این زیست بوم سکوها را توسعه می‌دهد. بحث دیگر خدمات است که کاربران ایرانی بارها درخواست داشتند که ارتقاء در سکوها باشد. در واقع افزودن خدمات پرکاربرد به سکوهاست که کاربر بتواند انواع خدمات و نیازمندی‌های خود را برطرف کند و وارد سایر سکوها شود.

او ادامه داد: بحث بعدی موضوعی بود که یک مرحله آن سال قبل اعلام شد و مربوط سکوهای خارجی بود؛ اینها سه قسمت هستند یک قسمت آزاد هستند و قوانین کشور را رعایت می‌کنند و ما درباره آن چارچوب داریم و مراعات می‌شود و اینها در دسترس مردم هستند و مردم با اینها کارشان را انجام می‌دهند. بحث دیگر سکوهایی هستند که رعایت نمی‌کنند؛ بنابراین ساز و کاری اعلام شد که آنها نمایندگی در داخل کشور داشته باشد و مذاکره کنند که مالک آنها در داخل کشور نمایندگی ایجاد کند و چارچوب داخل کشور را رعایت کند.

آقامیری گفت: در تصمیم اخیر برای بخش خصوصی می‌تواند فعالیت داشته و با نمایندگی‌های سکوهای خارجی، در خارج از کشور به عنوان واسطه مذاکره کند. 

همه سکوهای خدماتی مثل همه کشورها در اروپا، هند، چین و حتی آمریکا ملزم به رعایت قواعد سرزمینی ما هستند که اگر این ممکن شد، می‌توانند به عنوان نماینده از داخل مجوز بگیرند و دسترسی را در همین چارچوب فراهم کنند.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی گفت: راه سوم برخی خدمات هستند که مردم به آن احتیاج دارند و باید در اختیار آن‌ها قرار بگیرد؛ برای آن زمانی که روش اول و دوم اتفاق نیفتد، باید راه سوم را در نظر گرفت و با ابزارهای تکنولوژیک قابلیت اجرای قواعد امکان‌پذیر باشد و در نتیجه ابزارهای تکنولوژیک که بتوانند کار این حوزه را انجام دهند، این مسوولیت را بپذیرند. به عبارتی این خدمات هم در دسترس مردم است و هم قواعد کشور در آن اجرا می‌شود.

وی ادامه داد: دو موضوع دیگر یکی تحریم ظالمانه‌ای است که علیه کشور انجام می‌شود و در نتیجه آن، دسترسی مردم ما به بخشی از خدمات دچار مشکل شده و جلوی ارایه خدمات را گرفته است؛ در این باره هم وزارت ارتباطات راهکاری معرفی کرده و بحث شده که شرایط برای همه مردم فراهم شود. بخش خصوصی هم اگر بخواهد ابزارها را توسعه دهد، می‌تواند با رعایت موارد نسبت به این کار اقدام کند. این تصمیم که مستقل از هر سکوست و همه می‌توانند از آن استفاده کنند.

آقامیری تاکید کرد: هر سکویی که چارچوب قوانین و مقررات ما رعایت کند، از طریق سه راهکار نمایندگی خود مالک و واسطه بین مالک و نمایندگی ابزار فنی، قابلیت پیاده‌سازی قوانین کشور را دارد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری پرستوها | اطلاع رسانی اخبار اقتصادی بانک ارز سکه طلا بورس بسته معیشتی یارانه وام تسهیلات سیگنال اشتغال تولید صنعت فناوری استخدام بیمه قیمت