شما اینجا هستید

اجتماعی » سایه گرد و غبار بر فراز مشهد

بر اساس آخرین بررسی‌های سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری، ۳۰ کانون زیر تاثیر فرسایش بادی با سطحی معادل ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار در ۲۳ شهرستان این استان وجود دارد. در سال ۱۳۹۷ تنها ۱۵ کانون در ۲۰ شهرستان با گستره ۷۶۸ هزار هکتار در این استان شناسایی شده بود. کانون‌های زیر تاثیر فرسایش بادی شامل مناطق بحرانی، مناطق انتقال و مناطق میزبان غبار و ریزگرد هستند. مناطق بحرانی و مدیریت آنها به منظور جلوگیری از تولید غبار و گرد از اهمیت و اولویت بیشتری برخوردار است. سطح کنونی مناطق بحرانی زیر تاثیر فرسایش بادی در خراسان رضوی بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار است و حال آنکه این سطح قبل از این ۷۵۰ هزار هکتار بوده است. برای مدیریت مناطق بحرانی تاکنون در سطحی معادل ۵۷۰ هزار هکتار در استان با ایجاد جنگل طبیعی، عملیات بیابان زدایی انجام شده است. ۱۷ درصد از مساحت کل بیابان‌های ایران در استان خراسان رضوی قرار دارد. این استان دارای ۵.۵ میلیون هکتار اراضی با اقلیم بیابانی است که حدود ۴۸ درصد گستره این استان را تشکیل می‌دهد. هشت میلیون هکتار از اراضی استان اراضی ملی تحت مدیریت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی است که به تعبیر دیگر حدود ۶۹ درصد اراضی تحت مدیریت دارای اقلیم بیابانی هستند. از مجموع اراضی دارای اقلیم بیابانی در استان معادل ۱.۲ میلیون هکتار را کانون‌های فرسایش بادی تشکیل می‌دهند که به تعداد ۳۰ کانون در ۲۳ شهرستان استان قابل تقسیم است.

به گفته محسن فنودی، مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی، تعداد کانون‌های گرد و غبار در استان به دو برابر رسیده است و در حال حاضر ۳۰ کانون زیر تاثیر فرسایش بادی با سطحی معادل ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار در ۲۳ شهرستان وجود دارد. او افزود: مناطق بحرانی و مدیریت آنها به منظور جلوگیری از تولید غبار و گرد از اهمیت و اولویت بیشتری برخوردار است. سطح کنونی مناطق بحرانی زیر تاثیر فرسایش بادی در خراسان رضوی بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار است و حال آنکه این سطح قبل از این ۷۵۰ هزار هکتار بوده است. برای مدیریت مناطق بحرانی تاکنون در سطحی معادل ۵۷۰ هزار هکتار در استان با ایجاد جنگل طبیعی، عملیات بیابان زدایی انجام شده است.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری پرستوها | اطلاع رسانی اخبار اقتصادی بانک ارز سکه طلا بورس بسته معیشتی یارانه وام تسهیلات سیگنال اشتغال تولید صنعت فناوری استخدام بیمه قیمت