شما اینجا هستید

اقتصادی » سیاست‌های جدید بانک مرکزی ایران برای تقویت اقتصاد و افزایش اعتماد عمومی

فرزین در خصوص اقدامات بانک مرکزی برای تنظیم گری و مدیریت بازار ارز اظهار داشت: تقویت سمت عرضه ارز با اقداماتی چون پیگیری بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور، استفاده از ظرفیت های کشورهای همسایه و شرکای تجاری و متنوع سازی روش های بازگشت ارز حاصل از تجارت در حال اجرا است.

وی افزود: در سمت تقاضا نیز با رویکرد تامین نیازهای واقعی ارز، تدوین سالانه برنامه مصارف ارزی، تامین ارز کالاهای اساسی در بستر پرتال ارزی، راه اندازی مرکز مبادله ارز و طلای ایران، تغییر رویکرد نظارت بر مصارف ارزی کشور و کنترل مصرف ارز نیازهای ضروری به حساب ارزی متقاضیان در دستور کار قرار گرفت و نتایج رضایت بخشی برای مدیریت بهینه بازار ارز کشور در پی داشت.

رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: برای تقویت و مدیریت ذخایر بازار ارز نیز با دیپلماسی ارزی و حرکت در راستای آزادسازی منابع بلوکه شده در سایر کشورها هم اکنون در وضعیت مناسبی به لحاظ ذخایر ارزی قرار داریم و با برنامه های آتی سعی در تقویت این ذخایر خواهیم داشت. همچنین برای گسترش تعاملات از ظرفیت های اتحادیه پایاپای آسیا که ریاست دوره ای آن بر عهده ایران است بهره خواهیم برد.

فرزین گفت: طراحی صندوق تثبیت ارزی، طراحی و راه اندازی سامانه های جدید معامات ارزی، افتتاح مرکزی مبادله ارز و طلای ایران، طراحی و انتشار اوراق مرابحه ارزی با هدف تامین مالی تولید در داخل کشور و اصلاح رویه های رفع تعهد صادراتی از دیگر اقدامات بانک مرکزی در راستای پیاده سازی برنامه تثبیت اقتصادی و ثبات در بازار ارز است.

بار تامین مالی کشور بر عهده شبکه بانکی

فرزین با اشاره به اهمیت شبکه بانکی در نظام تامین مالی کشور گفت: حدود ۸۹٫۹ درصد تامین مالی کشور بر عهده نظام بانکی است. در این بین بازار سرمایه نیز حدود ۱۰ درصد بار تامین مالی و تنها ۰٫۱ درصد توسط سرمایه گذار خارجی تامین می شود که نشان از فشار سنگین بار تامین مالی کشور به شبکه بانکی دارد.

وی افزود: بر این اساس رویکردهای کلی سیاست اعتباری بانک مرکزی نیز شامل تقویت سرمایه در گردش، تامین مالی زنجیره ای در راستای تامین مالی غیرتورمی، تقویت تامین مالی شرکت های دانش بنیان، بهبود تامین مالی خرد است به گونه ای که نظام اقتصادی و تولید کشور دچار وقفه نشود و همزمان برنامه های مهار تورم نیز به خوبی به اجرا درآید.

تحقق ۱۱۰ درصدی پرداخت تسهیلات ازدواج و فرزنداوری

رئیس کل بانک مرکزی در خصوص پرداخت تسهیلات ازدواج و فرزندآوری گفت: بیش از ۳۵٫۵ همت وام فرزندآوری به متقاضیان پرداخت شده است که تحقق ۹۳ درصدی تکالیف فوق را نشان می دهد.

فرزین گفت: در مجموع ۱۱۰ درصد تکالیف تعیین شده در خصوص وام های ازدواج و فرزندآوری پرداخت شده است.

رئیس کل بانک مرکزی اظهار داشت: از آنجاییکه پرداخت تسهیلات ازدواج به تمام متقاضیان از دغدغه های ریاست محترم جمهوری است و همنچنین با توجه به تعداد بالای متقاضیان و اهمیت موضوع برای آحاد جامعه برنامه های مدونی در بانک مرکزی برای پرداخت تسهیلات ازدواج و فرزند به متقاضیان داریم تا دسترسی تمام متقاضیان به این تسهیلات فراهم شود که این برنامه از هفته های آتی و با تامین منابع لازم از سوی شبکه بانکی اجرایی خواهد شد.

فرزین در خصوص تامین مالی شرکت های دانش بنیان نیز گفت: در هشت ماهه نخست سال ۱۵۴۱ هزار میلیارد ریال به شرکت های دانش بنیان تسهیلات پرداخت شده است که رشد ۷۱٫۸ درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته نشان می دهد. این اقدامات نشان‌دهنده تلاش‌های بانک مرکزی برای تقویت اقتصاد ایران و افزایش اعتماد مردم به آینده اقتصادی کشور است. این سیاست‌ها با هدف تقویت سرمایه در گردش، تامین مالی زنجیره ای در راستای تامین مالی غیرتورمی، تقویت تامین مالی شرکت های دانش بنیان، و بهبود تامین مالی خرد طراحی شده‌اند. این اقدامات با هدف ایجاد ثبات در بازار ارز و تقویت اقتصاد کشور انجام شده‌اند.

با توجه به اینکه حدود ۸۹٫۹ درصد تامین مالی کشور بر عهده نظام بانکی است و بازار سرمایه نیز حدود ۱۰ درصد بار تامین مالی را بر عهده دارد، فشار سنگین بار تامین مالی کشور به شبکه بانکی واگذار شده است. این موضوع نشان می‌دهد که نظام بانکی نقش مهمی در تامین مالی اقتصاد کشور دارد.

در نهایت، فرزین تاکید کرد که برنامه‌های مدونی در بانک مرکزی برای پرداخت تسهیلات ازدواج و فرزند به متقاضیان وجود دارد تا دسترسی تمام متقاضیان به این تسهیلات فراهم شود. این برنامه‌ها از هفته‌های آتی و با تامین منابع لازم از سوی شبکه بانکی اجرایی خواهند شد. این اقدامات نشان می‌دهند که بانک مرکزی تلاش می‌کند تا با تقویت سیستم بانکی، اقتصاد کشور را تقویت کند و اعتماد عمومی را افزایش دهد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری پرستوها | اطلاع رسانی اخبار اقتصادی بانک ارز سکه طلا بورس بسته معیشتی یارانه وام تسهیلات سیگنال اشتغال تولید صنعت فناوری استخدام بیمه قیمت