شما اینجا هستید

اقتصادی » شفافیت معاملات طلا با رفع دغدغه‌های فعالان صنف

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صمت خراسان رضوی گفت: شفاف شدن همه معاملات از جمله فعالیت تولیدکنندگان، واردکنندگان و فعالان عرصه طلا و جواهر از رویکردهای سامانه جامع تجارت است و فعالان عرصه طلا ملزم به نام‌نویسی در سامانه جامع تجارت و دریافت کد نقش هستند.

علی غفوری مقدم در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به نگرانی‌های فعالان عرصه طلا و جواهر در خصوص ثبت اطلاعات خود در سامانه جامع تجارت، اظهار کرد: این سامانه از نظر ضریب امنیتی بسیار بالا و کاملاً فنی طراحی شده و در عین حال ثبت اطلاعات در آن بسیار ساده و آسان است و شفاف شدن ثبت اطلاعات از طرف تولیدکنندگان، توزیع‌کنندگان و صادرکنندگان از قاچاق کالا جلوگیری می‌کند.

وی افزود: جلسات مفصلی با اتحادیه طلا و جواهر مشهد و مدیران وزارتخانه صمت برگزار کردیم. دغدغه فعالان عرصه طلا را شنیدیم و در پی رفع این دغدغه‌ها هستیم.

غفوری مقدم ادامه داد: مهم‌ترین دغدغه فعالان عرصه طلا این است که این سامانه امنیت لازم برای ثبت اطلاعات را ندارد. همچنین ثبت کد نقش روی برخی از دست‌ساخته‌ها، از زیبایی مصنوعات ظریف می‌کاهد.

وی درباره انتقادهای مطرح شده در مورد امنیت ثبت اطلاعات در این سامانه عنوان کرد: کاربرانی که به سامانه دسترسی دارند، مشخص بوده و دسترسی افراد مختلف، متفاوت است و سیستم با بالاترین ضریب امنیتی طراحی شده است.

وی درباره دست‌ساخته‌هایی که درج کد نقش به طرح آن‌ها آسیب می‌زند، عنوان کرد: این مسائل با کارشناسان در تهران و استان مطرح شده و در دست بررسی است. متولیان این عرصه نباید برای این موضوعات نگرانی داشته باشند.

غفوری مقدم به مشکل ارزش‌گذاری فلزات گرانبها توسط بانک مرکزی و ارزش‌گذاری سنگ‌های گرانبها توسط معاونت معدنی سازمان صمت در تهران اشاره کرد و ادامه داد: مشهد شهر جهانی گوهرسنگ‌هاست و باید موضوع ارزش‌گذاری در خود مشهد اتفاق بیفتد. ما از سال گذشته این موضوع را به صورت جدی پیگیری کردیم و در میز طلا و جواهر کشوری این موضوع در حال پیگیری است.

وی تصریح کرد: با حل موضوع ارزش‌گذاری در استان، خروج این کالاها از خراسان رضوی از طریق گمرک‌ها قابل پیگیری است.

وی افزود: ممنوعیت‌هایی در خصوص تجهیزات و سنگ‌های گرانبها وجود دارد که ماشین‌آلات و سنگ‌های تولید داخل جزو گروه کالاهای ممنوعه وارداتی است. بعضی از ماشین‌آلات که تولید داخل نیست، قابلیت انتقال به سایر گروه‌ها دارد و نماینده وزارتخانه قول رفع این موضوعات را داده است.

غفوری مقدم خاطرنشان کرد: در سامانه جامع تجارت از خراسان رضوی حدود ۷۷۴نفر از اعضای این صنف وارد شده‌اند و ۷۷۹ کد نقش گرفته‌اند؛ اما سازندگان طلا در این زمینه ورود جدی نداشته‌اند. حلقه اولیه ما، سازندگان طلا هستند که باید به طور جدی ورود کرده و اطلاعات خود را ثبت کنند.

وی با اشاره به جدیت در پیگیری این طرح عنوان کرد: سامانه پیش‌بینی کرده این زنجیره تا مرحله فروش و مصرف‌کننده نهایی ادامه پیدا کند و سبب جلوگیری از تخلفات شود. همه مراحل ساخت، خرید و فروش قابل رصد و ارزیابی بوده و این مصوبه کشوری ستاد مبارزه با قاچاق کالاست که در استان پیگیری می‌شود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری پرستوها | اطلاع رسانی اخبار اقتصادی بانک ارز سکه طلا بورس بسته معیشتی یارانه وام تسهیلات سیگنال اشتغال تولید صنعت فناوری استخدام بیمه قیمت