شما اینجا هستید

اقتصادی » عواملی که بر اصلاح شاخص بورس تاثیر دارد
گروه : اقتصادی , ایران

محمدمهدی زارع‌پور به عوامل تاثیرگذار در روند اصلاحی اخیر شاخص بورس اشاره کرد و گفت: نخستین عامل موثر در روند اصلاحی بازار سرمایه در چند وقت اخیر، سبقت بازده بازار سرمایه از سایر بازارها در طول یک سال گذشته است که این موضوع منجر به افزایش انگیزه برای خروج پول از بازار سرمایه توسط سهامداران تازه وارد شد.

وی ادامه داد: در این زمینه باید این موضوع را مورد توجه قرار داد که ورود بخش زیادی از پول‌های وارد شده به بازار سرمایه از پول‌های سپرده پس‌انداز افراد و بخشی دیگر، سرمایه در گردش صنایعی بود که به دلیل بیماری کرونا فعالیتشان متوقف شد و از همان ابتدا مشخص بود که هدف این سرمایه‌گذاری‌ها در بورس، کوتاه‌مدت خواهد بود.

زارع‌پور اظهار داشت: دومین عامل تاثیرگذار در روند اصلاحی اخیر شاخص بورس، افزایش بیش از اندازه p/e شرکت‌ها است که به هیچ عنوان قابل توجیه با سود شرکت‌های حاضر در بورس و نرخ دلار نبود.

این کارشناس بازار سرمایه عرضه سنگین سهام عدالت و عدم توانایی نقدینگی در جواب دادن به این عرضه‌ها را دیگر عامل موثر در ایجاد روند نزولی شاخص بورس اعلام کرد.

وی با بیان اینکه دو زمانه کردن معاملات بورس در هفته‌های پایانی صعود بازار را می‌توان به عنوان آخرین دلیل اصلاح اخیر شاخص بورس اشاره کرد، گفت: تقسیم معاملات بورس باعث افزایش ریسک معاملات در نیمه دوم معاملات شد، بازار از چند وقت گذشته در روند صعودی و نزولی دچار یک هم‌حرکتی شدند و همه آنها با یکدیگر در صف فروش یا صف خرید قرار می‌گیرند.

ادامه اصلاح شاخص بورس تا کجا؟
زارع‌پور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه روند اصلاحی بازار تا کجا ادامه دارد، گفت: این موضوع وابسته به متغیرهایی مانند انتظارات تورمی و نرخ دلار است که تعیین‌کننده این متغیرها، انتخابات آمریکا و تحریم‌ها است.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: پس از انتخابات آمریکا با التهاب‌های ناشی از انتخابات داخلی روبرو خواهیم شد که در این زمینه ابهامات زیادی در زمینه شکل و نحوه حمایت از بازار وجود دارد.

وی با بیان اینکه نکته مورد توجه این است که اصلاح بازار علاوه بر اصلاح قیمتی شامل اصلاح زمانی نیز می‌شود، گفت: ارزش سهام نتیجه انتظارها از عایدات آتی شرکت‌ها است، با گذشت زمان و مشخص شدن برخی عوامل در سطح کلان اقتصادی و همچنین عوامل خاص صنایع، تصمیم‌گیری در زمینه ارزش سهام و بازار ساده‌تر می‌شود.

زارع‌پور افزود: با در نظر گرفتن مفروضات جاری درخصوص نرخ دلار، نرخ بهای کالاها، وضعیت فروش شرکت‌ها، سودآوری برخی شرکت‌ها در مقایسه با قیمت آنها جذاب به نظر می‌رسید.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: بازار نیازمند مفروضات واقعی است و این امر مستلزم گذشت زمان و انتشار گزارش های شرکت ها است تا خرد جمعی بازار به دست آید که چه میزان پیش بینی های انجام شده محقق شده است.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: در مجموع به نظر می‌رسد وضعیت نوسانی بازار تا تعیین نتیجه انتخابات آمریکا، وضعیت دلار، گزارش‌های حسابرسی شده شرکت ها و برخی دیگر از عوامل کلان اقتصادی ادامه داشته باشد.

عواملی که معاملات بورس را صعودی می‌کند
وی به اقداماتی که زمینه بهبود روند معاملات بازار را فراهم می‌کند اشاره کرد و افزود: در ابتدا باید زمینه شفافیت اطلاعات و سودآوری شرکت‌ها را افزایش داد، شرکت‌ها تا چند وقت گذشته گزارشی را به نام بودجه شرکت‌ها ارائه می‌دادند در حالی که اکنون ارائه چنین گزارش‌هایی حذف شده است.

زارع پور گفت: تعیین قانون ثابت و مدون، دیگر عاملی است که می‌تواند در بهبود وضعیت بازار تاثیرگذار باشد تا سرمایه‌گذاران از مشکلات تغییرات ناگهانی و لحظه ای قانون‌های پایه‌ای بازار رهایی پیدا کنند.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: به منظور پیش‌گیری از رفتارهای هیجانی در بازار سرمایه باید سرمایه‌گذاران جدید و کم تجربه را به سمت نهادهای واسط از جمله شرکت‌های سبدگردانی و سرمایه‌گذاری سوق داد.

وی گفت: تعیین حجم مبنا و دامنه نوسان متحرک برای سهم‌های که در گیر صف فروش می‌شوند و قیمت پایانی برای آنها نمی‌خورد از دیگر مسایلی است که می‌تواند روند فعلی معاملات بازار را بهبود ببخشد.

منبع: ایرنا

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری پرستوها | اطلاع رسانی اخبار اقتصادی بانک ارز سکه طلا بورس بسته معیشتی یارانه وام تسهیلات سیگنال اشتغال تولید صنعت فناوری استخدام بیمه قیمت