شما اینجا هستید

اقتصادی » پانل مسلح؛ محصولی برای مقابله با زلزله
گروه : اقتصادی

یکی از این مصادیق را می ‌توان در شرکت ساختمانی بتن و ماشین قدس رضوی پیدا کرد؛ شرکتی که علاوه بر این که رونق تولید را به معنای واقعی به منصه ظهور رسانده، امسال هم گام های ارزشمندی را در راستای تحقق جهش تولید با تولید محصول جدیدی به نام پانل مسلح برداشته است. با توجه به قرارگیری بیشتر شهرهای پر جمعیت کشور بر روی گسل، سبک سازی و مقاوم سازی ساختمان در برابر زلزله اهمیت بسیاری دارد. از همین رو باید محصولاتی استفاده شود که علاوه بر این که جزء جدیدترین و کارآمد ترین مصالح ساختمانی در دنیا به حساب آید، در عین حال سبک و مقاوم نیز باشد.

بومی سازی دانش تولید

کارخانه هبلکس رضوی برای نخستین بار است که محصول جدید پانل مسلح را به سبد تولیدات خود اضافه کرده است؛ محصولی که استفاده از آن هنوز در کشور رواج پیدا نکرده است. فاز تحقیقاتی روند تولید این محصول از ابتدای سال ۱۳۹۹ شروع شد و با مطالعات صورت گرفته در مقالات معتبر و صنایع مشابه در سطح جهان، اکنون به تولید آزمایشی رسیده است. جالب اینجاست که خط تولید جدیدی برای این محصول ایجاد نشده، بلکه با بهینه سازی خطوط تولید قبلی، امکان تولید این محصول نیز فراهم شده است. امیرحسین زارع؛ جانشین مدیر کارخانه هبلکس رضوی می گوید: «فناوری تولید این محصول کاملا بومی بوده و از طریق اعمال تغییرات در فرآیند تولید بلوک AAC و افزودن مش طراحی شده به قالب های تولیدی توسط واحد تحقیق و توسعه این کارخانه هبلکس رضوی انجام شده است». او ادامه می دهد: «این محصول همزمان در همان خط تولید بلوک AACکارخانه هبلکس رضوی مشهد تولید شده است».

افزایش مقاومت دربرابر زلزله

در طراحی و اجرای ساختمان دو مقوله کیفیت و بهای تمام شده مهمترین عوامل هستند؛ از همین رو پانل های مسلح ضمن برخورداری از کیفیتی مشابه هبلکس اما با توجه به سرعت بالاتر در اجرا، با کاهش میزان هزینه اجرا، بهای تمام شده ساختمان را به طور قابل توجهی کاهش می دهد. محمود عیدی؛ مدیرعامل شرکت ساختمانی بتن و ماشین قدس رضوی می گوید: «پانل مسلح از لحاظ خواص و پارامترهای مقاومتی مانند بلوک های هبلکس رده ۴ است، با این تفاوت که سرعت اجرای آن ۴ برابر بلوک هبلکس می باشد». او ادامه می دهد: «در زمان زلزله، مصالح سنتی رفتار میانقابی از خود نشان می دهند که سبب می شود آسیب جدی به ساختمان و ساکنان وارد شود ولی پانل مسلح به شدت این مساله را کاهش و یا حذف خواهد کرد، چراکه با کاهش جرم ساختمان، مقاومت آن در برابر زلزله افزایش پیدا می کند».

مزیت هایی منحصر به فرد

شاید برایتان جالب باشد بدانید پانل مسلح هوادار اتوکلاو شده، قابلیت استفاده از آن به عنوان دیوار پیش ساخته و سقف وجود داشته و کاربرد گسترده ای را در صنعت ساختمان به خاطر ویژگی های منحصر به فردش دارد. سید حسین حسینی؛ سرپرست کنترل کیفیت کارخانه هبلکس رضوی می گوید: «سرعت اجرای ۱۶ برابر نسبت به مصالح سنتی، عایق صوت و حرارت، سبکی و در عین حال مقاومت بالا، مقاومت در برابر آتش و یخ زدگی، بخشی از این ویژگی ها به شمار می رود».

سهمی از جهش تولید

با توجه به سرعت رشد تکنولوژی در جهان و جایگزینی مصالح جدید ساختمانی با مصالح سنتی، نیاز به به روزرسانی مصالح در کشور وجود داشت. در همین راستا شرکت ساختمانی بتن و ماشین قدس رضوی با رویکرد همگام سازی توسعه تکنولوژی مصالح ساختمانی با سایر کشورها به منظور افزایش عمر ساختمان و کاهش استهلاک آن، تولید پانل مسلح اتوکلاو شده را در دستور کار خود قرار داد که این امر سبب تحقق بخشی از برنامه ریزی های صورت گرفته در خصوص تحقق جهش تولید شده است. عیدی می گوید: «با توجه به عدم تولید این محصول در کشورهای همسایه و منطقه، کارخانه هبلکس رضوی تعیین کننده قیمت این محصول در منطقه خواهد بود و پیش بینی می شود با شروع صادرات بیش از یک میلیون دلار ارز آوری انجام شود». او ادامه می دهد: «از بُعد اشتغال هم نباید غافل شد، چرا که تولید این محصول زمینه اشتغال مستقیم برای ۹۵ نفر و اشتغال غیر مستقیم برای ۴۰۰ نفر را فراهم خواهد کرد».

محصولی استاندارد

بلوک های تولیدی این مجموعه دارای گواهینامه فنی از مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و پروانه کاربرد علامت استاندارد از اداره استاندارد است؛ از این رو کیفیت محصول تولیدی کارخانه هبلکس رضوی به طور پیوسته توسط آزمایشات دوره¬ای نهادهای مذکور مورد بررسی قرار می¬گیرند. امیرحسین زارع؛ جانشین مدیر کارخانه هبلکس رضوی می گوید: «در خصوص پانل مسلح نیز پارامترهای مقاومت فشاری و خمشی و برشی، وزن مخصوص، میزان رطوبت، هدایت الکتریکی، کاهش شدت صوت و آزمایش آتشپادی، در آزمایشگاه های معتبر در حال بررسی است». او ادامه می دهد: «با توجه به تعریف مشترک استاندارد تولیدات AAC در سطح بین المللی، این مجموعه مدعی کیفیتی برابر با نمونه خارجی بلوک AAC و پنل مسلح است».

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری پرستوها | اطلاع رسانی اخبار اقتصادی بانک ارز سکه طلا بورس بسته معیشتی یارانه وام تسهیلات سیگنال اشتغال تولید صنعت فناوری استخدام بیمه قیمت