شما اینجا هستید

فرهنگی » همسفران تا بهشت
گروه : فرهنگی , گزارش
نویسنده : طاهره فجر داودلی

زوجینی که چنین شب مبارکی را برای آغاز یک مسیر طولانی انتخاب کرده بودند پس از تشرف به حرم مطهر امام مهربانی‌ها با استقبال خدام به سمت رواق شیخ طوسی هدایت و با حضور در این آیین با شکوه و معنوی با قرائت صلوات خاصه امام رضا(ع) به محضر این امام همام عرض ارادت کردند.
وارد دارالحجه که می‌شوی بوی آغاز می‌آید. منتظرانی را می‌بینی که دلگرم حضور دیگری در حال تکمیل مراحل ورودشان به ضیافت «همسفر تا بهشت» هستند. مراسمی که آستان قدس رضوی با هدف استحکام بخشی ازدواج ویژه زوجین برگزار می‌کند.
نگاه‌هایی را می‌بینی که تا عمق وجود دیگری ریشه می‌دواند و نهایت در آینه چشم یار، خود را می‌بیند. نو عروسانی را می بینی که چادر سفید بر سر دارند و با دستان گره کرده در دستان همسرانشان به حرم امام مهربانی ها، امام رضا (ع) آمده اند تا در شب میلاد حضرت زهرا( س) مِهر شان را به دل هم مُهر کنند و تا بهشت همسفر هم باشند.
همه در تالاری از آینه نشسته اند و نور مثل نُقل و نبات از شعمدان ها و آینه های سقف بر سرشان می بارد.

فِراقی که با توسل به وصال رسید
نامش کوثر السادات و ۲۸ ساله است. با دستی گره شده در دست همسرش که ۲۹ سال سن دارد، می‌گوید: از شهری از شهرهای خوزستان به مشهد آمده اند و دو سال برای این وصال، فِراق از هم را با کلی سختی تجربه کرده اند.
سیدمحمد علی، همسر کوثر السادات هم در مورد زمینه سازی این ازدواج می‌‎گوید: مادرم کوثر السادات را در مسجد امام رضا(ع) محلمان دید؛ خواستگاری رفتم و برای سه بار جواب رد از طرف ایشان شنیدم. پس از مدتی خانواده کوثرالسادات برای زندگی به قم رفتند و کار سخت تر شد. مدت زمانی گذشت و مادر ایشان با مادر من مجدد تماس گرفت و ما را به قم دعوت کرد. رفتیم اما باز هم با شرط و شروطی که خانواده عروس خانم گذاشتند، نشد.عقد در حرم حضرت معصومه(س)
کوثر السادات در ادامه اضافه می‌کند: یک سال گذشت؛ در شب میلاد حضرت زینب(س) به ایشان توسل کردم که اگر ما قسمت هم هستیم تا قبل از پایان عید ولادت، خودشان درست کنند و گرنه من برای همیشه سید محمدعلی را فراموش می‌کنم. توسلم بی پاسخ نمی‌ماند و مادرش همان شب با مادرم تماس می گیرد و در عرض سه هفته همه کارهایمان درست می شود، به طوری که چند روز قبل در حرم حضرت معصومه(س) عقد کردیم و امروز مهمان برادر ایشان در مشهد هستیم و آرزو می کنم همه کسانی که عشقی پاک دارند با مصلحت خود خدا به هم برسند و در کنار هم شاد و سلامت باشند.

آرامش شرط دوام زندگی
در گوشه دیگری از مجلس می‌توانی آرامشی ناب را در علی و صدیقه، ببینی، با اینکه از همه جوان تر به نظر می رسند، اما با آرامش نشسته اند. علی می‌گوید: ۲۵ ساله و عروس خانم ۲۲ساله و تازه چند ساعتی است که عقد کرده ایم و هنگام عقدمان به این مراسم دعوت شدیم و حالا در این مراسم هستیم که حس و حال خوبی به هر دویمان می دهد و دعا می کنم که همه جوان ها عاقبت بخیر باشند.

آغازی نو، پس از یک پایان
مراسم رو به پایان است. شاخه گلی نرگس و قاب عکسی از روضه منوره همراه با غذای متبرک حضرت به هریک از زوج ها داده می شود.
بعضی از زوج ها، خانواده هایشان منتظر بدرقه شان هستند تا وقتی از طواف عشق بر می گردند در این لحظات شیرین همراهشان باشند. از همه خوشحال تر مادرها هستند که حالا دختران و پسرانشان را در قامت زیبای لباس عروسی و دامادی می بینند و ازحضرت زهرا(س) واسطه خیر برای بشریت، برای فرزندانشان سلامتی و خوشبختی طلب می کنند و در دل با آرامش می دانند که این دعایشان به پاسخ نمی ماند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پایگاه خبری پرستوها | اطلاع رسانی اخبار اقتصادی بانک ارز سکه طلا بورس بسته معیشتی یارانه وام تسهیلات سیگنال اشتغال تولید صنعت فناوری استخدام بیمه قیمت